9 NAJOČAKÁVANEJŠÍCH STAVIEB ZA ROK 2020

9 NAJOČAKÁVANEJŠÍCH STAVIEB ZA ROK 2020

Konštrukcie

9 NAJOČAKÁVANEJŠÍCH STAVIEB ZA ROK 2020

Rok 2020 prináša v oblasti architektúry niekoľko zaujímavých stavieb. My sme pre Vás vybrali 9 unikátnych stavieb z celého sveta, ktoré musíte vidieť. 

 

1. Opus od Zaha Hadid Architects ( Dubai, U.A.E)

 

Za posledné dve desaťročia sa Dubaj stal virtuálnym ihriskom pre architektov, ktorí chcú vyskúšať svoje najdivokejšie sny. Spoločnosť Zaha Hadid Architects, (ZHA), čoskoro dokončí budovu, ktorá určite vynikne v meste preplnenom modernou architektúrou. V Opuse, sa bude nachádzať hotel, 12 reštaurácií, strešný bar a kancelárske priestory s rozlohou 56 000 metrov štvorcových.

 

Môžete však ospravedlniť tých z nás, ktorí rýchlo zabudnú na to, čo je vo vnútri budovy, keď sa pozriete na to, čo je vonku. Budova má uprostred otvor, ktorý nadväzuje na dlhoročnú tradíciu firmy navrhovania predmetov, ktoré akoby tancovali s triom: gravitácia, priestor a prázdne miesto. Aj keď sa dizajn javí ako niečo, čo by sme pravdepodobne videli na inej planéte, metóda spoločnosti ZHA pri vytváraní takejto pozoruhodnej štruktúry je dosť logická. „Opus sme navrhli ako dve samostatné veže, ktoré sú spojené na svojej základni a vrchole, kde sa nachádza veľké množstvo vybavenia a služieb pre hostí,“ hovorí Christos Passas, riaditeľ projektu ZHA. "Tieto spoje spájajú dve veže do jedinečnej kocky s prázdnym priestorom v strede."

 

ZHA upravovala „povrch dutiny pomocou kombinácie skla s rôznou hrúbkou, ohýbaného rôznymi spôsobmi,“ vysvetľuje Passas. Jednou z týchto techník bolo zahrievanie kúskov skla na teplotu až 1300 stupňov Fahrenheita pred ich formovaním a následné rýchle ochladenie, aby sa zvýšila ich pevnosť.

 

Fotka: Courtesy of ZHA/Laurian Ghinitoiu

Fotka: Courtesy of ZHA/Laurian Ghinitoiu, (zdroj: Architectural Digest)

 

2. Central Park Tower od Adriana Smitha + Gordona Gilla (New York City)

 

Dizajnovať mrakodrap v New Yorku je zážitok, na rozdiel od výstavby v takmer akomkoľvek inom meste na svete. Kombinácia histórie architektúry spolu s veľkým objemom pešej premávky okolo budovy vo Veľkom jablku robí z ich prítomnosti dôležitú súčasť identity mesta. Takže keď bola firma architektov so sídlom v Chicagu Adrian Smith + Gordon Gill oslovená pre navrhnutie Central Park Tower, spoznala nebeské očakávania. Central Park Tower, ktorá má byť dokončená v roku 2020, bude šokujúco vysoká 1549 stôp, čo z nej urobí druhý najvyšší mrakodrap v Spojených štátoch a na západnej pologuli (za One World Trade Center), 15. najvyššiu budovu na svete, a najvyššia obytná budova na svete. Adrian Smith + Gordon Gill Architecture nie je však žiadny nováčik pri stavbách v takýchto výškach. Spoločnosť je zodpovedná za rozšírenie panorámy na Blízkom východe o také stavby, ako je Burj Khalifa v Dubaji a budova Kingdom Tower v Saudskej Arábii.

 

Na rozdiel od vyššie uvedených lokalít však stavba v New Yorku prináša bez ohľadu na výšku úplne nový rad výziev. „New York je jedným z najikonickejších miest na svete,“ hovorí Gordon Gill, zakladajúci člen spoločnosti. Pokúsiť sa navrhnúť budovu, ktorá si v tomto kontexte zachová svoje vlastné postavenie, bola skvelá príležitosť. Prispieť k panorámu New Yorku v takom rozsahu a stať sa súčasťou tohto dedičstva je určujúcim momentom pre každého architekta. To sa nestáva každý deň. “Štruktúra pozostáva zo 179 luxusných rezidencií, zatiaľ čo na základni bude sídliť sedempodlažný vlajkový obchod Nordstrom. Umiestnenie na 57. ulici medzi Columbus Circle a Plaza District znamená, že obyvatelia budú mať nerušený výhľad na Central Park. Od tohto roku môžeme pridať Central Park Tower do zoznamu jedinečných budov, ktoré vyniknú na prvý pohľad.

 

Fotka: Rendering courtesy of Adrian Smith + Gordon Gill

Fotka: Rendering courtesy of Adrian Smith + Gordon Gill, (zdroj: Architectural Digest)

 

 

3. UNIC od MAD Architects (Paríž)

 

Paríž je mesto ponorené do klasickej architektúry. To však nebude prípad budovy UNIC architektov MAD, ktorá má byť dokončená v roku 2020. Rezidenčná štruktúra, vedená virtuózom čínskeho pôvodu Ma Yansongom, sa bude nachádzať v zelenom prostredí parku Martina Luthera Kinga. Yansongu sa snaží o prepojenie budovy s prírodou. Trinásťposchodová budova je dostatočne vysoká, takže na najvyšších poschodiach budú mať majitelia bytov jasný výhľad na Eiffelovu vežu. K elegantnej stavbe MAD Architects bude pripojený susedný projekt verejného bývania, ako aj priamy prístup k hlavným zastávkam metra a autobusov. Aj keď ide o prvý rezidenčný projekt čínskej firmy v Európe, máme silný pocit, že nebude posledným.

 

Fotka: Rendering courtesy of MAD Architects

Fotka: Rendering courtesy of MAD Architects, (zdroj: Architectural Digest)

 

 

4. M + Múzeum od Herzoga a de Meurona (Hongkong)

 

Firma Herzog & de Meuron si od svojho založenia na konci 70. rokov vybudovala silnú reputáciu pri navrhovaní ikonických štruktúr. A jej najnovší plán, hongkonské múzeum M +, sľubuje, že bude pokračovať v jedinečných výsledkoch. Priestory, v ktorých sa bude nachádzať vizuálne umenie, dizajn, architektúra, a pohyblivé obrazy, ktoré reprezentujú Hongkong od minulého storočia po toto. Bude mať jedinečný vzhľad na rozdiel od väčšiny múzeí na planéte. Jedinečnosť stavby pochádza práve z exteriéru, ktorý v sebe obsahuje LED svetlá. Tie umožňujú projekciu  umeleckých diel na objednávku publika mimo interiérov múzea.

 

„Táto štruktúra je narušená prenášanou správou umenia, viditeľnou zďaleka pomocou jej LED svetiel, ktoré následne urobia z M + miesto neustáleho obnovovania, namiesto toho, aby boli uzamknuté do preddefinovanej podoby,“ hovorí Herzog & de Meuron. Zatiaľ čo stavba je dokončená v roku 2020, samotné múzeum neprijme hostí skôr ako v roku 2021.

 

Fotka: Rendering courtesy of Herzog + de Meuron

Fotka: Rendering courtesy of Herzog + de Meuron, (zdroj: Architectural Digest)

 

 

5. Materská škola Courtyard od architektov MAD (Peking, Čína)

 

Možno žiadna iná budova dokončená v roku 2020 nebude lepšie kombinovať dizajn novej so starou. Pekinská firma MAD Architects vymyslela priestor, ktorý zachoval historické prostredie a súčasne pridal modernú úpravu vonkajšieho ihriska. „Moja ideálna škôlka nie je zábavný park ani prístrešie,“ hovorí Ma Yansong, zakladateľ architektov MAD Architects. "Malo by to byť objektívne a skutočné, ale ísť nad rámec reality a poskytnúť určitý priestor pre neznáme a predstavivosť." Za týmto účelom podnikla spoločnosť dlhú cestu, aby zabezpečila, že na novej scéne bude chránené pôvodné nádvorie, ktoré sa datuje do roku 1725. Po obnove existujúcich budov zahrnoval plán strechu, ktorá akoby sa vznášala nad školou a odrezávala ju od okolitých ulíc susedstva.

 

Už čoskoro bude môcť 400 detí voľne prechádzať po zvlnených svahoch tohto nádherne koncipovaného strešného ihriska. Školy sú miestom pre neobmedzenú tvorivosť a slobodu. To isté možno povedať o dizajne spoločnosti MAD Architects.

 

Fotka: Rendering courtesy of MAD Architects

Fotka: Rendering courtesy of MAD Architects, (zdroj: Architectural Digest)

 

 

6. Vista Tower od Studio Gang (Chicago, Illinois)

 

Jeanne Gang, zakladateľka a vedúca spoločnosti Studio Gang, je architektka veľkého kalibru, ktorej návrhy vnášajú do mestskej krajiny prírodný zázrak. A jej pripravovaná séria mrakodrapov ešte raz dokazuje jej schopnosť dodať akejkoľvek panoráme charakteristiku. Vista Tower, ako sa projekt volá, sa bude nachádzať pri rieke Chicago a v tesnej blízkosti často navštevovaného jazera Lake Shore Drive.

 

Projekt, ktorý bude stáť zhruba 1 miliardu dolárov, sa bude siahať do výšky asi 1191 metrov a stane sa tak tretím najvyšším mrakodrapom v Chicagu. V spodnej časti budovy bude hotel, zatiaľ čo na 13. až 93. poschodí budú obytné byty. Napriek tomu, podobne ako ďalšie návrhy Gangu, nebol systém Vista vytvorený iba pre tých, ktorí budú bývať v jeho múroch, ale aj pre verejnosť, ktorá okolo neho každý deň kráča. 

 

Fotka:Rendering courtesy of Studio Gang

Fotka:Rendering courtesy of Studio Gang, (zdroj: Architectural Digest)

 

 

7. The Factory od OMA (Manchester, Spojené kráľovstvo)

 

Keď bude The Factory dokončená neskôr v tomto roku, bude to vôbec prvá veľká verejná budova OMA vo Veľkej Británii. OMA oslnila svet architektúry budovami, ako sú centrálna knižnica v Seattli, portugalská Casa da Música a holandské veľvyslanectvo v Berlíne. Po prekonaní ďalších významných spoločností v medzinárodnej súťaži bude dizajn OMA slúžiť ako nový domov medzinárodného festivalu v Manchestri (MIF) a ako celoročné koncertné a umelecké miesto. „Najprekvapivejším aspektom bude veľkosť priestorov a spôsoby ich konfigurácie,“ hovorí partnerka OMA Ellen van Loon, ktorá viedla projekt. „Miesto konania poskytne MIF budovu, ktorá je mimoriadne flexibilná a neustále mení interakciu medzi zadnou a prednou časťou budovy, zvnútra a zvonku, umením a verejnou kultúrou, publikom a umelcami. Skutočne nebude existovať miesto porovnateľné s jeho univerzálnosťou. “

 

Miesto konania, ktorého dokončenie bude stáť viac ako 140 miliónov dolárov, sa bude nachádzať v areáli bývalých televíznych štúdií Granada. Odhaduje sa, že ekonomický dopad projektu vytvorí takmer 1 500 pracovných miest na plný úväzok a do ekonomiky mesta pridá za 10 rokov 1,4 miliardy dolárov. A hoci má projekt pomôcť mestu pokračovať v úspešnom pretláčaní za postindustriálnym poklesom, dizajn bude stále rešpektovať identitu mesta. 

 

Fotky: Rendering courtesy of Herzog + de Meuron

Fotky: Rendering courtesy of Herzog + de Meuron, (zdroj: Architectural Digest)

 

8. Americké olympijské a paralympijské múzeum Diller Scofidio + Renfro (Colorado Springs, Colorado)

 

Pri opise nového olympijského a paralympijského múzea v USA je lepšie hovoriť energiou a pohybom, a nie slovami priestor a obrys. A to preto, že rad budov ktoré navrhol Diller Scofidio + Renfro (DS + R) sa zdá byť pozastavený v pohybe. Rovnako ako športovci a parašportovci, pre ktorých bola budova postavená, exteriér bol inšpirovaný samotnými pohybmi, v ktorých vynikajú. „Budova je organizovaná okolo nepretržitej cesty krútiacej sa cez sériu konzolových galérií s otočnými kolesami,“ hovorí Benjamin Gilmartin, partner spoločnosti DS + R „Počas celého procesu navrhovania sme spolupracovali s niekoľkými športovcami so zdravotným postihnutím, aby sme zaistili, že múzeum môže byť spoločným zážitkom pre všetkých návštevníkov,“ vysvetľuje Gilmartin.

 

Fotka: Rendering courtesy of Diller Scofidio + Renfro

Fotka: Rendering courtesy of Diller Scofidio + Renfro, (zdroj: Architectural Digest)

 

9. Národný štadión Kengo Kuma (Tokio, Japonsko)

 

Toto leto sa  mali všetky oči  sústrediť na Tokio, keď malo Japonsko odštartovať letné olympijské hry. Konkrétnejšie však mal všetok pohľad smerovať na úplne nový tokijský národný štadión, ktorý mal hostiť otvárací a záverečný ceremoniál pre olympijské a paralympijské hry 2020. Štadión so 65 000 sedadlami, ktorý navrhol japonský architekt Kengo Kuma, bol čiastočne inšpirovaný tokijskými chrámami z obdobia Edo (1603 a 1868). To možno vycítiť z hojného používania dreva v konštrukcii, čo vedie k celkovo teplejšej atmosfére (v kontraste s chladnejšími stavbami tradičných štadiónov, ktoré sú zvyčajne navrhnuté z betónu a ocele). 

 

Fotka: Getty Images/Behrouz Mehri

Fotka: Getty Images/Behrouz Mehri, (zdroj: Architectural Digest)

 

 

Zdroj: Architectural Digest