TECHNOLOGICKÉ CENTRUM BINARIUM V BRATISLAVE

binarium

Napísali o nás

TECHNOLOGICKÉ CENTRUM BINARIUM V BRATISLAVE

Nie je to tak dávno, čo bola dokončená zdanlivo nenápadná budova Binarium v úzkom páse medzi ulicou Staré grunty a areálom Slovenskej televízie. Zdanie však klame. Štvorpodlažná budova totiž ukrýva množstvo inovatívnych smart riešení a odvážny dizajn interiérov. Hlavnú náplň tvorí technologické start-up centrum, doplnené na prízemí nápaditou reštauráciou a nadväzujúcim kongresovým priestorom.

 

Väčšinu prízemia budovy zaberá reštaurácia White Dragon, prostredníctvom ktorej aj budova komunikuje so širokou verejnosťou. Ako sa priznáva architekt Marek Rudohradský, jeden so spolutvorcov priestoru, inšpiráciou bol pre neho postapokalyptický film Blade Runner. Priestor reštaurácie pozostáva z dvoch celkov predelených otvorenou chodbou, ozvláštnenou pestrofarebnými vlajočkami navodzujúcimi pocit ďalekej Ázie.

 

Priestor reštaurácie White Dragon voľne prechádza do kongresovej časti objektu. Konferenčný priestor s kapacitou viac ako 100 ľudí je ideálnym priestorom na organizovanie prezentácií, workshopov, diskusií, komunitných stretnutí, hackathonov, premietaní filmov či dokonca divadelných predstavení. Vo vybavení nemôže chýbať ani vysokokvalitný laserový kinoprojektor a priestorový zvuk. Vďaka mobilným stenám poskytuje priestor veľkú flexibilitu.

 

binarium

 

Administratívna časť zaujme hneď recepciou v futuristicko-industriálnom štýle, ktorá je dostupná 24 hodín denne. Druhé podlažie je na určené na prenájom malým firmám a živnostníkom so zameraním na technológie, webové aplikácie a hry, kým tretie podlažie slúži ako tzv. coworking, teda „zdieľané“ kancelárie pre živnostníkov, kreatívcov a start-up firmy. Štvrté podlažie si ponechal samotný investor, ktorý tu má kancelárie viacerých firiem z vlastného portfólia.

 

Binarium má ako budova so smart riešeniami malý vplyv na životné prostredie, najmä vďaka dvojitej fasáde, ktorá zefektívňuje kúrenie a chladenie budovy. Žalúzie pomáhajú regulovať vnútornú teplotu, pričom poskytujú dostatok prirodzeného svetla v kanceláriách. Nízkoenergetické riešenia boli využité aj v reštauračnej časti. Odvod a prívod vzduchu do kuchyne je riešený samostatnou vzduchotechnickou jednotkou s rekuperáciou.

 

Zdroj článku: ASB: Technologické centrum Binarium v Bratislave